İngiltere’den Kripto Para Uyarısı: Bu 3 Maddeye Dikkat!

İngiliz Finansal Davranış Otoritesi (FCA), yetkisini kripto varlıkların tanıtımını da kapsayacak şekilde genişleterek kripto para alanının düzenlenmesinde önemli bir adım attı. Bu gelişme, FCA’nın tüketicilere doğru bilgi ve risk uyarıları sağlamak amacıyla firmaların yeni düzenlemelere uymasını sağlamak için 8 Ekim 2023 tarihinde düzenleyici gözetimini başlatmasının ardından geldi. İşte Bitcoin ve altcoin duyurusunun detayları…

FCA, kripto para uyarısı yaptı

FCA‘nın duyurusu, yeni rejimin yürürlüğe girmesinden bu yana kripto para finansal promosyonlarında tespit edilen üç ortak sorunu vurgulamakta:

  1. Yanıltıcı İddialar: Birçok promosyon, içerdiği riskleri yeterince vurgulamadan ‘güvenlik’, ’emniyet’ veya kripto varlık hizmetlerini kullanmanın kolaylığı hakkında iddialarda bulunuyor.
  2. Yetersiz Risk Uyarıları: Risk uyarıları genellikle belirgin bir şekilde yer almamış veya küçük yazı tipleri ve okunması zor renk şemaları nedeniyle geride kalıyor.
  3. Bilgi Eksikliği: Firmalar, müşterilere tanıtılan belirli ürünlerle ilişkili riskler hakkında yeterli bilgi vermemekte.

FCA; Bitcoin ve altcoin’ler, yani kripto para firmalarının finansal tanıtımlarını onaylamaktan sorumlu yetkili firmaların düzenleyici yükümlülüklerini ciddiye almaları gerektiğini açıkça belirtmiştir. Bu yükümlülüklere uymayan yetkili bir firmaya kısıtlamalar getirilmesi de dahil olmak üzere halihazırda eylemler gerçekleştirilmiştir.

FCA, birçok kuruluşla işbirliği içerisinde

Uyumluluğu daha da güçlü hale getirmek ve tüketicileri korumak için FCA, yasadışı promosyonların kalması veya engellemek için sosyal medya platformları, uygulama mağazaları, arama motorları ve alan adı kayıt şirketleri dahil olmak üzere çeşitli kuruluşlarla işbirliği yapmakta. Ayrıca, ödeme firmaları da Birleşik Krallık’taki tüketicilerin yasa dışı promosyonlar düzenleyen şirketlere maruz kalmasını sınırlamak için FCA ile birlikte çalışıyor. Bu işletmelerin FCA tarafından yayınlanan uyarıları dikkate almaları ve Birleşik Krallık tüketicilerinin korunmasında üzerlerine düşeni yapmaları beklenmekte.

FCA, kripto varlıklarını Birleşik Krallık tüketicilerine yasadışı olarak tanıtan firmaları tespit etmeye ve bunlara karşı harekete geçmeye devam etmeye kararlı. Yeni rejimin uygulanmaya başlamasından bu yana toplam 221 uyarı yayınlandı. FCA yasadışı kripto varlık tanıtımları yapan ve düzenleyici makamlarla işbirliği yapmayan firmaları tespit ettikçe bu liste sürekli olarak güncellenmekte. Tüketicilerin kripto varlıklara herhangi bir yatırım yapmadan önce FCA’nın Uyarı Listesine başvurmaları şiddetle tavsiye edilmekte. Bu liste, bir firmanın promosyonlarının yasaları ihlal edip etmediğini anlamak için değerli bir kaynak. Ayrıca tüketicilerin bilinçli kararlar vermesine olanak tanır.

Meşru yollar neler?

Bununla birlikte, bu yeni pazarlama kuralları yürürlükte olsa bile, kripto varlıklarının yüksek riskli ve büyük ölçüde düzenlenmemiş olmaya devam ettiğini belirtmek önemlidir. Sorun yaşanması durumunda tüketici korumaları hazır olmayabilir. Bu nedenle yatırımcılar tüm yatırımlarını kaybetme olasılığına hazırlıklı olmalı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi 8 Ekim 2023’ten bu yana, Birleşik Krallık’ta kripto varlıklarını tanıtmak isteyen firmaların, yasa gereği, FCA tarafından yetki almış veya tescil edilmiş olması veya pazarlamalarının yetkili bir firma tarafından onaylanması gerekmekte. FCA’nın kuralları, tanıtımların açık, adil olmasını ve yanıltıcı olmamasını zorunlu kılmakta.

FCA’nın kuralları, tüketicilerin neye yatırım yaptıklarını ve ilgili riskleri anlamalarını sağlamayı amaçlamakta. Birleşik Krallık hükümeti, belirli kripto varlıklarının tanıtımlarını finansal tanıtım rejimine dahil etmek için yasal adımlar atmıştır. Kripto varlık firmalarının artık promosyonlarını iletmek için dört meşru yolu var:

  1. Yetkili bir kişi promosyonu iletir.
  2. Yetkili bir kişi promosyonu onaylar.
  3. Kara Para Aklama Düzenlemeleri (MLR) kapsamında kayıtlı bir kripto firması promosyonu iletir.
  4. Promosyon, Finansal Promosyon Emri’ndeki muafiyet koşullarına uygundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x