ABD açıkladı: Çatışma diğer bölgelere yayılabilir

AA

İsrail, üç haftayı aşkın süredir milyonlarca Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ne saldırılarını sürdürüyor.

Gece gündüz demeden bölgeyi bombalayan İsrail, hedef gözetmeksizin orantısız güç kullanıyor.

CBS News televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Kızılayı’nın İsrail güçlerinin Gazze’deki Kudüs Hastanesi’ni bombalayacakları tehdidine ilişkin açıklamasıyla ilgili soruya, “Ben böyle bir şey duymadım. Dolayısıyla bunu ne doğrulayabilirim ne de yalanlayabilirim. Size söyleyebileceğim şey hastanelerin kritik sivil altyapı olduğudur. Uluslararası insancıl hukuka göre hastaneler hedef alınmamalıdır. Askeri hedef değillerdir” diye cevap verdi.

“Belirli kilometre taşlarının ne olduğu konusu İsrail’e kalmış bir şey”

İsrail tarafının ABD’ye Hamas’ın bir daha asla İsrail’i daha önce tehdit ettiği şekilde tehdit edemeyeceğinden emin olmanın bu çatışmadaki temel stratejik hedefleri olduğunu bildirdiğini aktaran Sullivan, “Ancak belirli kilometre taşlarının ne olduğu konusu nihayetinde İsrail’e kalmış bir şey. Bu onların askeri operasyonu, kararı onlar verecek” ifadelerini kullandı.

Sullivan, Hamas’ın sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını, silahlarını sivillerin yaşadığı alanlara yerleştirdiğini savunarak, “Bu, İsrail ordusu için ek bir yük oluşturuyor. Ancak bu durum teröristlerle masum siviller arasında ayrım yapma ve bu askeri operasyonu yürütürken masum sivillerin hayatlarını koruma sorumluluklarını azaltmaz. Bu havadan saldırı için de karadan saldırılar için de geçerlidir ve bu konu İsraillilerle her gün konuştuğumuz bir konu” derken, “ABD’nin masum insanların canlarının kutsallığı gibi ilkeleri ve önerileri konusunda açık olacağını söylemeliyim. İsrail’e özelde tavsiyelerimizi sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ABD’nin İsrail’e desteğine değinen Sullivan, İsrail ya da başka bir ülkeye gönderilen silahların silahlı çatışma hukukuna uygun kullanıldığına ilişkin bir güvence gerektiğini belirtti.

“Gazze’de bulunan ABD’lilerin ayrılabileceği bir ortam yaratmak için çalışıyoruz”

Sullivan, ABD’nin Gazze’de bulunan ve kendilerine ulaşan vatandaşlarıyla temas halinde olduğunu belirterek birçoğunun hala bölgede olduğunu ve bölgeden ayrılmayı beklediğini aktardı.

ABD’nin söz konusu vatandaşların bölgeden ayrılabilmesi için çalıştığını kaydeden Sullivan, “Mısırlılar, ABD’lilerin ve diğer yabancı uyrukluların Gazze’den ayrılmasına izin vermeye hazır. İsraillilerin bu konuda bir sorunu yok. Ancak Hamas onların ayrılmasını engelliyor ve bir dizi talepte bulunuyor. Gazze’de bulunan tüm ABD’lilerin ayrılabileceği bir ortam yaratmak için çalışıyoruz. Başkan’ın onların güvenli bir şekilde (bölgeden) ayrılmalarından daha büyük bir önceliği yok” dedi.

Sullivan, esirlerin serbest bırakılması için de çalıştıklarını fakat buna ilişkin bir zaman aralığı veremeyeceğini ifade ederek çatışmaya insani ara verilmesine ilişkin, “Çatışmaya herhangi bir ara verilmesi Hamas’ın yararına olur. Bu bir gerçek. Burada karmaşık olan birçok gerçek var. İnsani ara verilmesi, esir alınanların salınması için iyi olurdu. Ancak Hamas’ın da bunu kendi yararına kullanacağından emin olabilirsiniz” değerlendirmesinde bulundu.

“Çatışmanın bölgenin diğer kısımlarına yayılma riskinin yükseldiğini görüyoruz”

İki devletli çözüm ve Filistinlilerin güvenlik, onur ve eşitlik içinde yaşama hakkının sağlanmasında Arap devletlerinin rolü ve sorumluluğu olduğuna işaret eden Sullivan, bunu sağlamak için birlikte çalışacaklarını ifade etti.

Sullivan, “İran’ın caydırıldığına inanıyor musunuz?” sorusuna karşılık, “Benim inandığım şey ABD’nin yapacağımızı söylediğimiz şeyleri yerine getireceği. Askerlerimiz saldırıya uğrarsa karşılık vereceğimizi söyledik ve karşılık verdik. Eğer tekrar saldırıya uğrarlarsa yine karşılık vereceğiz. Tetikteyiz çünkü bölge genelinde güçlerimize yönelik tehditlerin artığını ve bu çatışmanın bölgenin diğer kısımlarına yayılma riskinin yükseldiğini görüyoruz. Bunu engellemek ve caydırmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x