Bosch, motosikler için güç aktarma çözümlerinden bağlanabilirliğe çözümler sunuyor

Bosch, motosikler için güç aktarma çözümlerinden bağlanabilirliğe çözümler sunuyor

Milano EICMA 2023’te öne çıkanlar

  • Sürücü destek sistemleri: Bosch, yeni nesil radar sensörü ve Motosiklet Denge Kontrolü ile tüm motosiklet sınıflarını daha güvenli hale getiriyor.
  • Bağlanabilirlik: Bosch’un akıllı ekran çözümleri ve bilgilendirici eğlence sistemleri sayesinde yolu net bir şekilde görebilirsiniz.
  • Elektromobilite: Bosch’un en son teknolojisi geleceğe giden yolu açıyor.

Milano, İtalya – Yolda, benzersiz bir özgürlük duygusunu hissetmenin en iyi yolu bir motosiklet kullanmaktır. Tutku, dinamizm ve hızın böylesine bir kombinasyonu, güvenlik, rahatlık ve verimlilik için yenilikçi çözümlerin tamamını gerektirir. Bosch, EICMA 2023’te sadece bugünün ve yarının motosikletleri için bireysel çözümlerini değil, aynı zamanda kapsayıcı sistem uzmanlığını da sergiliyor. Bosch’un çözümleri arasında motor bileşenleri ve elektrikli güç aktarma çözümlerinin yanı sıra sürücüler için geliştirilen güvenlik, ekran ve bağlanabilirlik çözümleri bulunuyor.

Dijital: Yenilikçi ekran çözümleri sayesinde ağa bağlı sürücü deneyimi   

Bosch her uygulama için ekran çözümleri sunuyor, böylece sürücüler yolda giderken hızlarını ve diğer araç bilgilerini etraflarında olup bitenlerden dikkatlerini dağıtmadan takip edebiliyorlar. Şirket, EICMA’da sürücülerin ihtiyaç duydukları tüm bilgileri bir bakışta görmelerini sağlayan TFT Cluster 5″i sergiliyor. Beş inçlik ekran, çeşitli araç segmentlerinde mevcut olan daha dar alanlara kurulum için de ideal. Bosch’un çeşitli boyutlarda mevcut olan Entegre Bağlanabilirlik Kümesi (ICC), TFT Kümesine bağlanabilirlik işlevleri ekliyor. Geçmişte motosiklet sürücüleri, ileriye bakabilmek ve navigasyon bilgilerini kullanabilmek için genellikle ikinci bir ekran kullanmak ve bunu ayrı bir montaj aparatı kullanarak araca takmak zorundaydı. Bosch burada bir çözüm sunuyor: sürücüler akıllı telefonlarını ICC’ye bağlayarak navigasyon, müzik ve telefon gibi işlevlere erişebiliyor. Yaklaşık on inç boyutundaki versiyon, örneğin bilgi ve navigasyon içeriğinin aynı anda görüntülenmesini sağlayan bölünmüş bir ekran da sunuyor.

Güvenlik: Bosch ile kazasız motosiklet sürüşe giden yol

Bosch, dünyanın önde gelen motosiklet güvenlik sistemleri tedarikçisidir ve motosiklet ABS’si ve Motosiklet Denge Kontrolü (MSC) ile iki tekerlek üzerinde sürüşü önemli ölçüde daha güvenli hale getirmiştir. Şimdi ise şirket, MSC’nin geliştirilmesinde bir sonraki adımı atıyor: Bosch Kaza Araştırmasının tahminlerine göre MSC, her motosiklette bulunması halinde sadece Almanya’da kişisel yaralanmalara neden olan tüm motosiklet kazalarının yüzde 5’ini önleyebilir veya azaltabilir. Bu hedefi göz önünde bulunduran Bosch, artık daha küçük segmentler için de denge kontrolü sunuyor. Bugüne kadar, gelişmiş güvenlik ve rahatlık fonksiyonlarına sahip MSC çözümü orta ila büyük motosikletlerde kullanılma eğilimindeydi. Burada, yatış açısı gibi değişkenleri belirleyen 6D’de bir atalet ölçüm birimi (IMU) ile birlikte çalışıyor. Gelecekte, daha küçük motosikletler için MSC çözümü, yalnızca 6D ünitesiyle birlikte değil, aynı zamanda giriş seviyesi segment için uygun maliyetli bir çözüm olarak 3D sensörle birlikte daha kompakt ABS varyantına dayanacak.

MSC, ABS ve IMU ile motosikletlere ek donanıma ihtiyaç duymadan yeni ek işlevler ve uygulamalar eklenebiliyor. Bunlar arasında örnek olarak büyük touring motosikletleri için yokuş tutma kontrolü işlevi, arazi ABS’si ve yol ve yarış pisti için viraja bağlı entegre fren yer alıyor. Bu işlevler güvenliği, rahatlığı ve sürüş keyfini artırmaya yardımcı oluyor. Bu da araçların uygulama alanlarına daha da iyi uyarlanabileceği anlamına geliyor. Bu avantajı erkenden fark eden Bosch, bu amaçla geniş kapsamlı sistem uzmanlığından yararlanıyor ve halihazırda bu işlevlerden oluşan kapsamlı bir portföy sunuyor.  

Bosch’un radar tabanlı motosiklet yardım sistemlerine yönelik çözümleri, yolda iki tekerlekli araçların güvenliğini artırmaya da yardımcı oluyor: Bosch Kaza Araştırmasına göre, her yedi motosiklet kazasından biri bu tür radar tabanlı yardım sistemleri ile önlenebiliyor. Bunun nedeni, elektronik asistanların her zaman tetikte olması ve acil durumlarda insanlardan daha hızlı tepki vermesidir. Bu sistemler ve fonksiyonlar çevre sensörlerine dayanıyor ve iki tekerlekli araçlar için yeni Bosch radar nesli ile daha da geliştirilecek. Toplam 210 metrelik menzili sayesinde daha iyi bir performans elde ediyor. Bu, önceki modele göre 50 metreye kadar daha fazladır. Ayrıca, en yeni radar nesli 15 derecelik daha geniş bir yatay açıklık açısına sahiptir ve bu da nesne tespitindeki doğruluğunu artırır. Sensör, iki tekerlekli araçlara yönelik yardım sistemleri alanında yapılacak geliştirmelerin temelini oluşturuyor.

Daha düşük emisyonlar: Bosch, en yeni güç aktarma çözümü teknolojisine güveniyor

Bosch, araç üreticilerinin emisyonları azaltmasına yardımcı olmak amacıyla yüksek verimli tahrik çözümleri geliştirmek için çalışıyor. Bosch, EICMA 2023’te yeni nesil elektrikli tekerlek göbeği motorunu sergileyecek. Stator ve rotor tasarımının optimize edilmesiyle, performans kaybı olmadan iki kilograma kadar ağırlık tasarrufu sağlandı.

Bosch Tahrik Kontrol Ünitesi, invertörü, motor yönetim sistemini ve araç kontrolünü tek bir kompakt bileşende birleştiriyor. Tahrik Kontrol Ünitesi, tekerlek göbeği motoru ile birlikte daha yumuşak bir çalıştırma modu (Yumuşak Sürüş) veya hızı korumak için hız sabitleyici gibi konfor fonksiyonlarını uygulamak için kullanılabilir. Elektrik motoru tarafından kontrol edilen elektrikli çekiş kontrolü, kalkış sırasında arka tekerleğin kaymasını önler ve sürüş güvenliğini artırır. Bu arada Tek Gazlı Sürüş, sürücü gazı bıraktığında motosikletin frenleme enerjisini geri kazanmasına izin vererek güç aktarma verimliliğini artıran ek bir işlevdir. Bu, akü-elektrik menzilini yüzde 8’e kadar artırmaya yardımcı oluyor. Elektrikli motorlar için Tahrik Kontrol Ünitesine ek olarak Bosch, EICMA’da elektrikli güç aktarma çözümleri için temel işlevlere ek daha fazla işlev uygulama potansiyeli sunan Araç Kontrol Ünitesini de sergileyecek. Örneğin, su soğutma için pompa kontrolüne ek olarak, çeşitli şarj standartlarını (CCS-AC veya 2W CHAdeMO gibi) karşılıyor. Bosch Araç Kontrolörü, 110’dan fazla bağlantısıyla çeşitli araç mimarileriyle birleştirilebiliyor ve elektrikli iki tekerlekli araçlar için mevcut ve gelecekteki gereksinimleri karşılıyor.

Bununla birlikte Bosch, mevcut yanma teknolojisini daha da verimli hale getirmek ve sürdürülebilirliğini iyileştirmek için de çalışıyor. Bosch burada, üreticilerin Euro 5 ve Hindistan’ın BS 6 (Bharat Stage 6) gibi gelecekteki emisyon yönetmeliklerini karşılamalarına yardımcı olmak üzere iki tekerlekli araçlar ve güç sporları araçları için tam Onboard Diagnostics II (OBD), Aşama 1 ve 2 dahil olmak üzere özel motor yönetim sistemleri ve bileşenleri sağlıyor. En son sensör teknolojisi ile birlikte motor yönetim sistemleri, gelişmekte olan pazarlarda hala yaygın olarak kullanılan geleneksel karbüratöre kıyasla önemli verimlilik kazanımları elde edebiliyor. Enjektörler veya sensörler ve kontrolörler gibi Bosch motor bileşenleri, iki tekerlekli araç sektöründe bile E100’e kadar benzin karışım oranlarını destekleme kapasitesine sahiptir. Çeşitli sürüş modları veya hızlı vites değiştirme çözümleri gibi ek işlevler de daha küçük araç sınıflarında bile motor kontrol ünitesi aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde uygulanabiliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x