Cumhurbaşkanı Erdoğan ranta açılan Ayder Yaylası’nda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memleketi Rize’de ranta açılan turizm merkezi Ayder Yaylası’ndaki kentsel dönüşüm çalışmalarını yerinde denetledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 günlük Rize programının son gününde, Ayder Yaylası’nda sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmalarını denetlemek üzere, saat 10.30 sıralarında Güneysu’daki konutundan ayrıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Güneysu’dan bindiği helikopterle, dünyaca ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası’na geldi.

Erdoğan burada, yapımı tamamlanan yenileme ve koruma projesi kapsamındaki termal tesis ve konaklama birimleri ile çevre düzenlemelerini yerinde inceledi. Bölgedeki kentsel dönüşüm çalışmalarını da havadan inceleyen Erdoğan, kendisine verilecek brifing için Kaçkar Resort Otel’deki kahvaltılı programa katıldı.

ERDOĞAN: AYDER’İ REZİL ETTİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2017’de yaptığı konuşmada “Ayder’i kirlettik, rezil ettik. Ayder’i bu yapılanmayla değil kentsel dönüşüm ve değişimle inşallah hakikaten şanına yakışır bir hale getireceğiz” açıklaması yapmıştı.

Bu açıklamanın ardından 2021’de ise bölge ranta açılarak kentsel dönüşüm projesi kapsamında 1750 araçlık otopark ve 76 odalı termal otel inşaatına başlandı.

Dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında Ayder Yaylası’ndaki doğal güzelliği bozan yapılan kaldırılacağını belirterek şunları ifade etmişti; “Ayder’imizin güzelliğini bozan yapıları kaldırıyoruz. Yöresel mimariye uygun bir tesis yaparak hepsini aynı çatı altında topluyoruz. Bunu da doğal yapısı tahrip edilmiş 17 bin 478 m² alanın sadece 3.863 m²lik kısmına yapıyoruz. Geri kalan 13 bin 615 m² YEŞİL ALAN olacak.”

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası, ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak ilan edilmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x