HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan: Anayasa Mahkemesi’ne darbe teşebbüsünde bulunanlar hangi akılla yeni bir Anayasa yapacak?

HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Bakırhan, konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“Demokratik siyaseti hiçe sayan darbeci anlayış Türkiye’yi çoklu krizlerle baş başa bırakmıştır. Darbeci zihniyet Kürt halklarının statüsünü inkar ediyor. Darbeci zihniyet yandaşlarını doyurarak milyonlarca insanı açlığa terk ediyor. 

Darbe mekaniğinin güncel durumuyla karşı karşıyayız. Yargıtay ve AYM üzerinden başlayan bir tartışma var. Biz buna ilk günden beri darbeye teşebbüs dedik. Erdoğan açık bir dille darbeye destek olmuştur. Bu teşebbüsün başında olduğunu bir kez daha aleni bir şekilde ifade etmiştir. Bu darbe teşebbüsünün asıl vurucu güçü küçük ortaktır. Küçük ortak bugün yine esip gürlüyordur. Her hafta bir gün esip gürlemnin dışında başka bir bildiği yok. Biz de bu salonda küçük ortağa, biz demokrasi için ağır bedeller ödedik, senin tehditlerinden korkacak durumda değiliz diyoruz. Haddine bak diyoruz. Küçük ortak zaten düşüncesini açık ediyor. Anayasa mahkemesini kapatağız diyor. Erdoğan açıklamaları bu yaşananların önceden hazırlanmş bir darbe teşebbüsü olduğunu ortaya koyuyor. Bir taraftan yeni Anayasa tartışmaları yapıyorlar, diğer taraftan da yargı darbesine destek çıkıyorlar. 

Peki bu aşamaya nasıl gelindi? HDP’nin katılma davasında hukuk dışına çıkan bu Yargıtay değil miydi?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x