Windows 12, AI odaklı yeniliklerle 2024’ün ikinci yarısında geliyor

Microsoft, “Hudson Valley” kod adıyla anılan ve muhtemelen Windows 12 olarak piyasaya sürülecek olan yeni bir Windows sürümünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Çeşitli kaynaklara göre, bu yeni güncelleme 2024 yılının ikinci yarısında piyasaya çıkacak ve yapay zeka (AI) odaklı özellikleriyle işletim sistemini kökten değiştirecek.

Windows 12, “Hudson Valley” adı altında yapay zekanın merkezde olduğu bir dönemi başlatıyor. Şu anda Windows Insider Canary kanalında test edilen Hudson Valley’in nihai sürümünün 2024 Nisan’ında yayınlanması bekleniyor.

Hudson Valley’in temel amacı, yapay zeka ile kullanıcı deneyimini geliştirmek. Öne çıkan özellikler arasında yapay zeka destekli bir Windows Kabuğu ve “gelişmiş eşlikçi” olarak adlandırılan Copilot AI asistanı bulunuyor. Bu asistan, arka planda sürekli çalışarak arama, uygulama başlatma, iş akışı yönetimi ve bağlam anlama gibi işlevleri geliştirecek.

Windows 12, AI odaklı yeniliklerle 2024’ün ikinci yarısında geliyor

Yapay zeka, işletim sistemi genelinde derinlemesine entegre edilecek ve bu da optimal performans için yeni NPU (Nöral İşlem Ünitesi) donanımı gerektirecek. Sonuç olarak, bilgisayarların donanım gereksinimleri önemli ölçüde artacak ve bu da eski bilgisayarların bazı yapay zeka odaklı özelliklerle uyumsuz hale gelmesine yol açabilir.

IDC’nin tahminlerine göre, NPU’larla donatılmış AI bilgisayarlarının montaj oranı 2027’ye kadar yüzde 81’e ulaşacak. Bu, PC pazarında yapay zekanın ana akım haline gelmekte olduğunu gösteriyor.

Windows 11’de yapılan son güncellemeler, Copilot AI güncellemesi ve Paint’te Arka Plan Kaldırma gibi, Microsoft’un yapay zeka destekli iyileştirmelere devam ettiğini gösteriyor. Ayrıca, Windows güncelleme döngüleri için yeni bir yol haritası hazırlanıyor olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x